Závěrečná besídka
Zápis pro děti z Ukrajiny
Schůzka se zástupci budoucích prvňáčků
Schůzka rodičů dětí přijatých do MŠ

Úvod > Základní škola > Historie školy

Historie školy

Počátky školství v Zaječově jsou spojeny s historií místního augustiniánského kláštera, neboť od doby středověku zde existovala farní škola. Navštěvovali ji však pouze dobrovolní zájemci, všeobecnější význam dostala až po zavedení povinné školní docházky Marií Terezií v roce 1774. Tehdy se stává školou triviální i pro okolní obce, které spadaly pod duchovní správu kláštera. V době největšího vytížení do ní docházelo téměř 600 žáků. Klášterní podmínky v následujícím století přestávaly vyhovovat, a tak obecní samospráva rozhodla o výstavbě nové samostatné školní budovy, jež byla otevřena jako obecná škola v roce 1880. Do „měšťanky“ se muselo docházet do Hořovic. II. stupeň je otevřen až od roku 1970, kdy byl přistaven hořejší „pavilon“ a škola nese název Základní devítiletá škola v Zaječově.

Od té doby se ředitelské funkci postupně vystřídali pan František Štolba,  paní Marie Ledrerová, dále Mgr.Jiří Vonderka a RNDr. Radoslav Nop.  K dlouholetým pedagogickým pracovníkům zdejší školy patří paní učitelky Anna Kratochvílová, Dana Srpová, Marie Srpová, Dagmar Sýkorová a Bohumila Pechová, na II. stupni pak mnoho let působila Mgr. Božena Turková a jako zástupce ředitele Mgr. Karel Vydra. V 70. Letech zde krátce působil pan učitel František Círek, rodák z Komárova. Na přelomu  90.let až do roku 2002 zde vyučovala   Mgr.Alice Nopová, která se věnovala především výuce anglického jazyka. Ze školní družiny si jistě mnozí pamatují paní vychovatelky Jiřinu Rydrychovou a Janu Křivánkovou.

Kratší časový úsek zde pak strávili učitelskou či vychovatelskou práci paní učitelky a páni učitelé Jana Andělová, Ivana Štochlová, Alexandr Štěpnička, Jana Vokounová,  Václav Raidl, Jitka Formánková, Jan Vlček, Růžena Vonderková, Marie Jíchová, Zuzana Magyarová,Pavlína Jánská, Zdeňka Bublová, Ivana Řeřichová a Kateřina Randáková. Pro některé z nich to byly první roky učitelské praxe, jiní obětavě pomáhali, i když už mohli odpočívat.

Nelze opomenout ani správní zaměstnance – školnice, kuchařky a topiče, kteří se starali o dobrý provoz školy. Mnozí jistě pamatují paní Marii Braunovou, Věru Humlovou, Květu Šlapákovou , Marii Levčíkovou….. ve školní jídelně pak působily Marie Kratochvílová, Marie Švamberková, Anna Krajdlová a Blažena Rambouská. Kromě těchto stabilních pracovnic to byly i paní Helena Havelková, Jaroslava Šnajdrová, Alexandra Švandrlíková, Eva Pěnkavová, Renata Humlová a další. O teplo a drobné opravy se starali pánové Antonín Kopáček,  pan Anýž, pan Miroslav Karhan, Antonín Opl, pan Huml, pan Vladimír Ledrer, Luboš Kratochvíl a Vlastimil Solar.

Nejvíce naplněna byla naše škola koncem 70. a počátkem 80.let, kdy se počty dětí pohybovaly v rozmezí 193 až 220. Výjimkou nebyly ani třídy s 34 žáky. Dnes klesl počet žáků téměř o  necelou ½ ,školní rok 2009/2010 jsme zahájili s počtem 120, chlapců je 66, dívek 54.

Atmosféra ve třídách je proto spíše rodinná, pracovní a každé dítě má šanci se plně zapojit do školní práce.

Škola je dnes společným subjektem s místní mateřskou školou a nese oficiální název Základní škola a Mateřská škola Zaječov, okres Beroun. Od školního roku 2007/2008 byla zahájena výuka podle vlastního školního vzdělávacího programu Šikovný zajíc.